Sosyal Medya Adreslerimiz

Ehliyet kayıt olacaklar Gaziosmanpaşa Küçükköy de sürücü kursu arayanlar için doğru adres Bilginler sürücü kursu A A1 A2 motorsiklet ehliyeti B Manuel B otomatik araç ehliyeti

MOTOSİKLET EHLİYETİ ALIRKEN MUTLAKA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Motosiklet kullanımı son yıllarda önemli artış göstersede henüz ülkemizde olması gerektiği yerde deyildir.Bu yüzdende ehliyet alacak sürücü adayları  elması gereken eğitimler hakkında çok fazla bilgi sahibi deyiller. Her aday en az 12 ders direksiyon eğitimi almak zorondadır.

Ehliyet almak için araştırma yapmaya başladığınızda malesef size ilk sorulan motorsiklet kullanıyormusun  oluyor 

İşini iyi yapan sürücü kurslarını tenzih ediyoruz. Azınlıkta olmalarına rağmen işini iyi yapan kurumlar da var. İşte bu nedenle karar verirken ehliyet alacağınız kurumları mutlaka çok iyi değerlendirmelisiniz.

Peki motosiklet ehliyeti alacağınız kurumu seçerken dikkat etmeniz gerekenler neler 

Mevzuata göre kurumun bütün öğretmen ve araçlarının yönetmeliğe uygun çalışma izinli ve onaylı olması gerekmektedir. Her kursiyere mutlaka 12 saat motosiklet eğitimi verilmesi, bu eğitimler sırasında gereken koruma ekipmanlarının kurum tarafından sağlanması gerekmektedir. Yine mevzuata göre motosiklet ehliyeti için müracaat eden bir sürücü adayının daha önce motosiklet kullanmış olma zorunluluğu bulunmamaktadır. Bisiklet üzerinde dengede durabilmesi yeterlidir.

Bu nedenle tercih edeceğiniz kurumun size mutlaka 12 saat motosiklet eğitimi vermeyi taahüt ediyor olmasına dikkat ediniz.

GÜVENLİ EĞİTİM ALANI

Motosiklet eğitimi otomobil sürüş eğitiminden farklıdır. Otomobil eğitimi akan trafikte verilebilir. Çünkü öğretmen, kendi kontrolündeki donanımlar ile araca müdahale edebilir. Ancak motosiklette sürücü adayı motosikleti üzerinde yalnızdır. Bu nedenle motosiklete hakim olana kadar eğitimin trafiğe kapalı güvenli bir alanda verilmesi gerekmektedir.

Malsesef ülkemizdeki sürücü eğitimi mevzuatına göre hayatında hiç motosiklet kullanmamış bir sürücü adayı akan trafikte eğitim alabilmektedir. Bu nedenle özel eğitim pisti olmayan kurumlar da yasal olarak motosiklet ehliyeti verebilmektedir. Bu uygulama çok tehlikeli olup, malesef zaman zaman üzücü kazalar yaşanmaktadır.

Bu nedenle tercih edeceğiniz kurumun mutlaka TRAFİĞE KAPALI EĞİTİM PİSTİnin olup olmadığına dikkat ediniz.

TAM KORUMA EKİPMANI

Motosiklet eğitimi alırken eğitmeniniz ne kadar uzman, eğitim aracınız ne kadar eğitime uygun olursa olsun, düşerek yaralanılabileceği asla göz ardı edilmemelidir. Düşme her zaman engellenemese